Jak szybko rosły wynagrodzenia w ostatnim stuleciu?

Wynagrodzenia są przedmiotem częstych dyskusji, zarówno w mediach, jak i w życiu codziennym. Bardzo często spotkać się można z opinią, iż wynagrodzenia są zbyt niskie. Taka opinia jest oczywiście najczęściej spotykana w biedniejszych rejonach. Zaskakująco często można się z nią jednak spotkać również w krajach rozwiniętych.

Kluczową rolę w kreowaniu takich opinii odgrywa tendencja do porównywania się z otoczeniem. Widząc nowy samochód sąsiada, kiedy nas stać co najwyżej na kosiarkę, nietrudno o frustrację. Warto pamiętać, iż żyjemy w najbogatszych czasach w historii, a nasi dziadkowie i pradziadkowie mogli sobie pozwolić na ułamek tego co my.

Widać to na przykładzie zmian przeciętnego wynagrodzenia w Szwecji. Szwecja była jednym z niewielu krajów na Świecie, który praktycznie nie ucierpiał z powodu II wojny światowej, z pewnością ułatwiło jej to rozwój w tym okresie. Mimo to, można założyć iż analogiczne zmiany wynagrodzeń następowały w większości krajów.

 

 

Wykres ten przedstawia zmiany wynagrodzeń na przestrzeni lat 1871 – 2013. W tym czasie realne wynagrodzenia wzrosły prawie dwudziestokrotnie! Innymi słowy pradziadkowie dzisiejszych Szwedów zarabiali 5% tego co ich potomkowie.

Ten wykres nie zabiera nam prawa do narzekania na zarobki i starania się o ich zwiększanie. Zawsze miło jest zarabiać trochę więcej. Warto jednak pamiętać, jak duże szczęście mamy, żyjąc w czasach współczesnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 Udostępnień
Udostępnij
Tweetnij
+1
Udostępnij
Przypnij
Stumble