Jak różne grupy etniczne radzą sobie w programowaniu?

Programowanie jest obecnie jednym z najlepiej płatnych i najbardziej przyszłościowych zajęć na Świecie. Wysokie wynagrodzenia są wynikiem relatywnie małej, w stosunku do popytu, podaży pracowników. Relatywnie mała ilość pracowników na rynku ma z pewnością wiele przyczyn, a jedną z nich jest fakt, iż programowanie jest zajęciem wymagającym bardzo dobrze rozwiniętego rozumowania logicznego, czy myślenia abstrakcyjnego.

Czy umiejętność programowania jest zróżnicowana pomiędzy grupami etnicznymi?

Do odpowiedzi na to pytanie posłużą wyniki testu Advanced Placement Computer Science. Test ten jest przeprowadzany w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wśród uczniów kończących tamtejszą szkołę średnią (high school). Na jego podstawie uczniowie dostają się później na studia wyższe. Warunkiem dostania się na jakikolwiek uniwersytet jest zdanie testu, a zatem osiągnięcie przynajmniej oceny 3 w skali 1 do 5.

 

 

Różnice pomiędzy grupami etnicznymi wydają się być dość znaczące. Na przestrzeni całego przedstawionego okresu najlepsza zdawalność notowana była u białych i u Azjatów. Z drugiej strony, najgorzej wypadali czarni, a trochę lepiej – latynosi.

Pomimo tak dużych różnic, należy ostrożnie podchodzić do tych wyników. Warto podkreślić, że to od uczniów zależy czy będą zdawać test APCS, czy też nie. Przedstawione dane dotyczą tylko uczniów, którzy zdecydowali się podejść do testu. Nie mamy informacji na temat tego, w jaki sposób uczniowie z różnych grup etnicznych decydowali się na jego zdawanie. Teoretycznie mogłoby się zdarzyć, że z jakichś przyczyn, wśród uczniów czarnoskórych to ci mniej zdolni decydowali się na napisanie testu, a wśród białych – tylko ci najlepsi. Jakkolwiek mało prawdopodobna wydaje się ta teza, należy o tym pamiętać, podczas wyciągania wniosków.

 

 

2 thoughts on “Jak różne grupy etniczne radzą sobie w programowaniu?

 • 22 grudnia 2016 at 12:56
  Permalink

  Dlaczego tak mało artykułów, są interesujące

  Reply
 • 22 grudnia 2016 at 21:35
  Permalink

  Kamil, dzięki wielkie za pozytywny komentarz!

  Portal jest w fazie rozruchu, zaraz po Świętach rusza już pełną parą. Możesz się spodziewać wtedy przynajmniej 1-2 artykułów tygodniowo.

  Pozdrawiam,
  Maks

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 Udostępnień
Udostępnij
Tweetnij
+1
Udostępnij
Przypnij
Stumble